Minimalistický styl v interiérovém designu balancuje na hraně konceptuálního umění. Můžeme jej charakterizovat na základě typických vizuálních rysů architektury či nábytku, avšak nejdůležitější složkou je jeho filozofie. Řídí se heslem méně je více a klade důraz na funkčnost a praktičnost každé složky interiéru. Mnoho lidí se tomuto stylu vyhýbá, neboť ho považuje za chladný a neosobní. Ve skutečnosti tomu tak být nemusí. Podívejme se na to, jak u správně zvoleného nábytku a doplňků, budou prostory v minimalistickém stylu působit útulným a harmonickým dojmem.
Minimalismus vznikl jako umělecké hnutí v poválečné éře a největší rozkvět zažil v 60. letech minulého století. Je pro něj typická symetrie a geometické tvary. V 80. letech a tento myšlenkový proud přenesl také do designu a architektury a čerpal inspiraci zejména z Japonska. Populace ve velkých městech jako Tokyo se rapidně rozrůstala a bylo zapotřebí rychle vybudovat funkční infrastrukturu. To se odrazilo na trendech v architektuře, které kladly do popředí zejména praktičnost, bez zbytečného zdobení či ornamentací. Estetika založená na hesle méně je více však v současnosti přináší také překvapivý spirituální rozměr a zenovou harmonii, kterou najdeme například i ve skandinávském či severském stylu.
Umění minimalismu
Mnoho lidí žije hektický a dynamický život, ve kterém je náš domov symbolickou oázou klidu. Minimalistický styl poskytuje čistý a elegantní prostor, který přinese pocit klidu a harmonie. Kombinace neutrálních barev a jednoduchých tvarů působí uklidňujícím dojmem a pomůže vám vyčistit si mysl po náročném dni. Absence zdobení a minimum dekorací zase vytváří prostředí bez zbytečných vnějších stimulací pro mozek a inspiruje nás k tomu, abychom se soustředili více na sebe.
Koncept minimalistického stylu neklade nutně důraz na samotné zařízení interiéru, ale snaží se vaši pozornost plně koncentrovat na aktivity, které v prostoru probíhají, či zdůraznit vnější faktory, jako například scénický výhled z okna. Neznamená to ovšem, že nábytek není důležitý. Právě naopak, každý kus je třeba pečlivě zvážit a zamyslet se nad tím, jestli nám poskytuje přesně to, co od něj očekáváme.
Dřevěná komoda Vita Naturale s chromovýma nohama | Skleněný jídelní stůl Urbano s designovou podstavou | Industriální křeslo Zazel s proužkovaným potahem
Kvalita před kvantitou
Minimalistický styl upřednostňuje kvalitu před kvantitou. Zamyslete se nad tím, jaký nábytek je pro vás esenciální. Kolik jídelních židlí opravdu potřebujete? Co je pro vás nejdůležitější při sedačce? Při zařizování domácnosti by měl být stále prvořadý váš komfort a menší počet kusů nábytku vám nabízí prostor investovat do kvalitnějších nadčasových designů, které vám budou dělat radost dlouhá léta.
Dalším charakteristickým znakem minimalismu je využívání negativního prostoru. Za negativní prostor se v designu a umění považují čisté prázdné plochy, díky kterým naplno vyniká umístěný objekt. Zvolte si jeden dominantní prvek, který bude středobodem místnosti. V obýváku to může být například velká sedačka, umístěná uprostřed. V ložnici můžete zvolit postel s mohutným čelem, které vynikne u čisté bílé stěny. Do jídelny se zase hodí stůl s masivní dřevěnou vrchní deskou, která bude zároveň i akcentovým barevným prvkem místnosti.
Tento přístup k zařizování podtrhuje potřebu pečlivé volby nábytku. Pocitu takzvaného „tichého luxusu“ dosáhnete výběrem kvalitně zpracovaných kusů nábytku s hladkými povrchy bez viditelných spojů či ručně opracovaných řemeslných výrobků, u kterých můžete obdivovat kvalitu práce a zručnost mistrů.
Čalouněná manželská postel Nubilia | Moderní trojsedačka Krakau | Jídelní stůl Vita Naturale se skleněnýma nohama
Maximální funkčnost
Jedním z hlavních znaků minimalistického designu je, že interiér působí vzdušným a prostorným dojmem. Jak jsme již zmínili, tohoto efektu dosáhnete využíváním negativního prostoru, avšak to nás přivádí k otázce funkčnosti a praktičnosti.
Klíčovou složkou je úložný prostor a multifunkčnost nábytku. Kromě klasických kusů, jako například příborníky či šatní skříně, oceníte při uskladnění každodenních praktických předmětů také knihovny s kombinovaným otevřeným a uzavřeným úložným prostorem. Na police můžete vystavit pečlivě vybrané knihy či dekorace, zatímco ve skříňkách a šuplících si najde místo vše ostatní.
Dalším zajímavým řešením jsou sady konferenčních nebo příručních stolků různých velikostí, které lze pod sebe zasunout. Nabízejí vám flexibilitu ve chvílích, kdy potřebujete zvětšit užitnou plochu, což oceníte například tehdy, když máte hosty. Během běžných dnů zase nezabírají mnoho místa ai menší obývací pokoj tak bude působit prostorným dojmem.
Nesmíme zapomínat ani na sedačky a postele s integrovaným úložným prostorem. Umožní vám diskrétní uskladnění oblečení či textilií a ušetří místo, které by zabírala například komoda se stejnou kapacitou. Skutečným šampionem v multifunkčnosti jsou taburetky, lavice a truhly. Díky různým velikostním variacím se vejdou to každé místnosti a kromě úložného prostoru je můžete využít i jako příležitostné místo k sezení či v kombinaci s podnosem v roli příručního stolku.
Další, asi nejpraktičtější výhodou minimalistického stylu, je snadná údržba. Minimum dekorací, nepřeplněné povrchy a skvělá organizace úložných prostor vám ušetří čas při úklidu.
Designová buklé taburetka Poilu s úložným prostorem | Sada moderních konferenčních stolků New Fusion | Knihovna s kombinovaným otevřeným a uzvřeným úložným prostorem Maelynn
Jednoduché tvary a neutrální barvy
Nábytek v minimalistickém stylu obecně charakterizují jednoduché tvary a rovné linie. To ovšem neznamená, že jeho design není zajímavý. Často v něm najdeme sofistikované kombinace materiálů a struktur, které místnost oživí. Spojení dřeva a skla například vytváří iluzi vznášení se v prostoru, ale skvělou volbou je například i příruční stolek atypického tvaru, či regál s asymetricky umístěnými policemi. Tento nábytek je nejenom funkční, ale zároveň dodá prostoru přirozený dekorační element.
V minimalisticky zařízených interiérech dominují zejména neutrální barvy, a to bílá, béžová, šedá a černá. Chcete-li prostoru dodat dynamickou hloubku a zároveň zachovat minimalistický charakter místnosti, můžete kombinovat různé odstíny těchto barev. Naopak, pokud chcete prostor sjednotit, držte se jednoho tónu. Světlé barvy místnost opticky zvětší a tento efekt můžete ještě posílit nábytkem s lesklými povrchy, které odrážejí světlo či průhlednými skleněnými kusy.
Minimalismus se pojí zejména s moderním vizuálem, ale jeho ideové hodnoty můžete aplikovat i do prostor zařízených v klasičtějších stylech. Důležité je, aby jednotlivé kusy nábytku spolu ladily ve smyslu tvarů a materiálu. Zachovejte neutrální barevnost a minimalizujte počet doplňků a dekorací pro čistý a nepřeplněný prostor.
Bílý regál Forma Moderna s atyickými policemi | Dřevěný příruční stolek Zet | Psací stůl Vita Naturale z kombinace skla a dřeva
Efektní dekorace
Minimalistický styl neznamená, že se musíte vyhnout dekoracím. Právě různé doplňky a maličkosti dodávají prostoru originální charakter a dělají z něj domov. Podobně jako při výběru nábytku, i při dekoracích pečlivě přehodnoťte každý kus, jaký bude mít účel v interiéru, nebo jakou má pro vás osobní hodnotu. Opět je třeba myslet na to, že méně je více ai jedna pečlivě zvolená dekorace vám pomůže vdechnout prostoru duši.
Jedním z nejefektivnějších způsobů zdobení minimalistických interiérů jsou nástěnné malby či fotografie. Můžete si zvolit velkoplošný obraz v tlumených neutrálních barvách či umělecké fotografie symetricky umístěné na jedné stěně v jednoduchých rámech. Nemusíte ozdobit každou zeď, úplně stačí jeden umělecký kus do místnosti – důležité je, aby se vám líbil a přinášel vám radost.
Dalším způsobem dekorování prostor v minimalistickém stylu je prostřednictvím samotného nábytku. Můžete zvolit například stolek ze dřeva s výraznou strukturou nebo barvou. Nemusíte se vyhýbat ani jemným a subtilním geometrickým vzorům. Například polštář s jemnými proužky vytvoří v prostoru zajímavou variaci.
Pocit tepla a útulnosti přinesou textilie. Můžete zvolit rozmanité struktury v jednotném barevném tónu. Vlněný koberec či lněný potah působí harmonickým naturálním dojmem, buklé křeslo zase dodá místnosti dotek luxusu.
Přírodní materiály jsou díky svému organickému charakteru také skvělou volbou. Působí přirozeným dojmem a zároveň přinášejí podmanivý vizuál. Je jen na vás, jestli preferujete dekoraci z masivního dřeva, kamennou vázu, nebo živou zelenou rostlinu či působivou orchidejí.
Ideálním příkladem funkčních a zároveň ozdobných předmětů je koberec. Ochrání vás před chladem z podlahy a zároveň jím můžete výrazně změnit vzhled místnosti. Moderní design s sebou přinesl velké otevřené prostory, kde můžete využít koberce k vymezení částí místnosti s rozličnými funkcemi.
Keramická váza s kameninovým designem | Velkoplošný obraz Blossom | Moderní mužská figurka Kai
Věříme, že vás naše tipy inspirovaly. Prohlédněte si naši nabídku výjimečného nábytku a najděte ten pravý kousek přesně podle vašich představ.
Tým Estila