Design nábytku retro obývacích pokojů sahá do období 50. – 70. let minulého století, kdy architekti objevem nových materiálů a tvarů představili postup k racionalismu. Technický pokrok a inovativní myšlenky v zařizování interiérů oslovily zejména mladou generaci.
Retro obývacího pokoje svojí estetikou proto evokují sílu osobnosti, mládí i blahobyt.
Hlavním materiálem pro výrobu nábytku zůstává i nadále dřevo, objevují se však už i výrobky z lesklé kůže, kovové a chromované doplňky.
Racionalizace zařizování obývacích stěn se projevuje jednoduchými geometrickými vzory, nicméně retro styl vnáší do nábytku a dekoraci i nové, asymetrické prvky.
Každá dekáda tohoto období má své odlišnosti. 50. léta charakterizují zaoblené tvary a mohutné chromované detaily nábytku i doplňků. Základními barvami se staly červená, růžová, žlutá a tyrkysová.
Vzhled obýváků 60.let vystřídali pravoúhlé tvary, ostré rohy a extravagantní formy. Ovlivněny jsou i zeměmi Asie exotickými textiliemi, soškami, korálkovými závěsy a japonskými paravavány. Inspirace Afrikou přinesla oživení kožešinami. Nejvýraznějším znakem je náhrada klasického ukládacího nábytku v obývacích pokojích otevřenými policemi.
I v 70. letech zůstává nábytek jednoduchých, originálních forem a stojí na nožičkách. Sedací soupravy jsou již mohutné a měkce čalouněné. Spektrum barev se vyznačuje teplými odstíny hnědé, zlaté a zelené.
Obývací stěna Spartan s jednoduchým konferenčním stolkem na dlouhých nožičkách odráží sedmdesátá léta. Honosnosti televizního stolku i ostatního nábytku je dosaženo úchyty z tvrdé kůže. Extravaganci retro stylu zvýrazňuje knihovna s asymetricky uspořádanými obdélníkovými policemi.
Luxusní nábytek obývacích pokojů Bromo Style a Bromo získává prvky 60. let využitím obrazů Buddhy, kožešinových doplňků a různých plastik. Teplé odstíny zlaté představují období let sedmdesátých. Přepychové kování stříbrné barvy na televizním stolku je inspirováno stylem 50.let.
Židle, taburety a křesla retro stylu jsou buď tvrdá, hranatá nebo zaoblená, zhotovená z kůže, dřeva a často s kovovými nohama. Z pozdějšího období mají však již měkké textilní nebo také kožené čalouněné.
Vhodné podlahy jsou parketové, ideálně jednobarevné a lakované. Originální volba pro retro obývací pokoj je také podlaha ze šachovnicových dlaždic.
U stěn je možné se rozhodnout mezi malbou nebo vzorovanými či černobílými fototapetami.
Svítidla se používají kulatá a kovová se vzhledem chromu nebo hranatá s látkovými stínítky.
Zařízení obývacího pokoje retro nábytkem zaujme nejen nadšence období, kterým je inspirován, ale jistě osloví i milovníky výrazného a přímočarého stylu.