Společně celá rodina se nejčastěji scházíte v kuchyni? Na toto místo vás přivádí vůně připravovaných pokrmů nebo si jen tak ze zvyku sednete k ostatním? Určitě byste nezotrvali dlouho za stolem, který neodpovídá základním kritériím bezpečnosti a ergonomie. Ovlivňují naše zdraví, pohodu a kvalitu stravování. V tomto blogu proto naleznete užitečné tipy pro výběr ergonomicky vhodného jídelního stolu.
Jídelní stůl, za kterým sedí celá rodina
Prvním kritériem pro zdravé ergonomické sezení stále zůstává počet strávníků a četnost využívání míst k sezení. Samozřejmě, k ergonomickému sezení obzvlášť přihlížíme při častém, společném stolování - zbytečným odsouváním židlí a jiného nábytku v kuchyni jen narušujeme příjemnou atmosféru.
Za předpokladu, že stolujete celá čtyřčlenná rodina u jídelního stolu, na jednu stolující osobu připadá optimální prostor 60 x 40 cm (šířka x hloubka). Za minimální délku obdélníkového jídelního stolu považujeme 120 cm (na každého dalšího člena připočítáváme 30 cm). Aby se za stůl příjemně usadila 5-členná rodina, jeho min. délka má tedy činit 150 cm. Obdobně se míry určují i pro čtvercové jídelní stoly.
Pozor, standardně za běžných domácích podmínek ke stolu nesedáme najednou ve větším počtu než 6. Pokud však jiné východisko zrovna není, doporučujeme pořídit si jídelní stůl o délce 200 cm a více nebo rozkládací jídelní stůl. Rozměr stolu si tak snadno přizpůsobíme počtu stolujících či aktuálním dispozičním možnostem.
Na rozdíl od optimální délky při šířce jídelního stolu bereme v úvahu také svůj zájem o celkové vyniknutí atmosféry. Záleží vám na přidaných dekoracích, výběru z nápojů, ovoce v košíčku a na dalších doplňcích umístěných uprostřed jídelního stolu? Za takových okolností při šířce stolu 80 cm nemluvíme o optimálním sezení, ale pouze o standardním. Sezení „s přidanými hodnotami a dostatečným prostorem pro dekorace“ vyžaduje jídelní stůl o šířce alespoň 90 cm.
Náš tip - Pro ergonomické sezení zvažujeme nabídku jídelních stolů a židlí v setu. Kvalitu stolování ovlivňují stejně. Důležitým aspektem tedy nejsou jen rozměry jídelní plochy, ale také výška mezi sedadlem židle a hranou stolu.
Sezením na úzce si ztěžujeme fungování vnitřních orgánů, v horším případě můžeme na to doplatit nevolností a bolestmi. Dopřejeme si raději jídelní soupravu, kde horní deska jídelního stolu je max. 100%. 35 cm nad sedadlem židle. Od země má být horní deska jídelního stolu ve výšce cca. 70-75 cm.
Jak upravit prostor po stranách a za jídelním stolem?
Pro zdravé a pohodlné stolování přihlížíme také k vlastním požadavkům. To neznamená, že každý ze strávníků bude prostředí upravovat po svém, ale všem zůstává stejný nárok na intimní a osobní zónu. Při běžném rodinném stolování zabírá jeden stolující člen plochu přibližně 1,2 m2. Židle si neupravujeme během celého sezení, ale hned na začátku si zajistíme vzdálenost 70 cm od hrany stolu (pro pohodlné odsunutí).
Pozor, ergonomické stolování nelze dosáhnout v dispozičně menších kuchyních (jídelnách), kde si nám situaci elegantně vyřeší kulatý jídelní stůl. Při větším počtu přísedících jej potřebujete na obzvláště stabilním podstavci. Zároveň minimální průměr kulatého jídelního stolu pro pohodlné stolování 4 osob se udává na 100 cm. Každé další stolující osobě připočítáváme 25 cm v průměru jídelního stolu.
Ergonomické sezení z hlediska stylů jídelních stolů
Výše zmíněné dispoziční možnosti se okamžitě prokáží při začlenění jídelní soupravy z masivního dřeva. Můžete si vybrat sestavu jídelních židlí a jídelního stolu z masivního dřeva spolu s příborníkem a vitrínou v naturální hnědé, ale v celé kráse vynikne výlučně ve větších místnostech. Masivní konstrukce působí robustně, také opatrně vybíráme doplňky do jídelny (ideálně zůstat v minimalistickém ladění). Výhodou takových stolů bývá nadčasový design a slavnostní akcent v samostatné jídelní části.
Jídelní stůl z masivního dřeva Palisandr 200cm
Venkovská jídelna není jen záležitostí příležitostného bydlení na chatách. Takové stolování má svůj půvab rovněž v městském bydlení. Jedná se o exkluzivně zařízenou jídelnu, většinou v kombinaci s vintage nebo rustikálními prvky. Sestava z masivního dřeva či z borovicového nebo jilmového dřeva má sice své „chyby“ ve tvaru, ale o to více vyniká vlivem času síla přírody!
Venkovský jídelní stůl ABO z masivního dřeva
V rustikálních liniích s nádechem starých časů doporučujeme luxusní rustikální jídelnu z kvalitně zpracovaného masivního dřeva. To se postará o delší životnost, která vás nepřestane bavit, ani když přijdou nové a modernější motivy. Znáte ji po ručně vyřezávaných prvcích? I my! :)
Luxusní rustikální jídelna s precizním vyřezávaným zdobením a starožitným vzhledem
Tam, kde se spojí prvky dobového rustikálního a luxusního provensálského stylu, může vzniknout jedině prvotřídní provensálská jídelní sestava, snadno kombinovatelná s jinými interiérovými styly. Na grandióznosti jí dodají doplňky ve vysokém kovovém lesku, resp. v kombinaci se zrcadlovým efektem.
Provensálský jídelní stůl Liberty
Industriální jídelní stoly a sezení také neohraničujeme jen na prostory restaurací a továren, ale jednoduše jej vnášíme i do našich obytných prostor. Má blízko k rustikálnímu stylu. Jeho hlavní zbraní je naturální vzhled a vysoká dobová hodnota.
Industriální jídelní stůl Mammut z dřeva akácie s nohami z kovu 220cm
Jak se co nejjednodušeji usadit? Podle mnohých za skandinávskou jídelní sestavu, velmi útulnou, elegantní a snadno rozpoznatelnou pomocí čistých linií. Doporučujeme umístit do minimalisticky zařízených a vhodně prosvětlených kuchyní a jídelen.
Jídelna ve skandinávském stylu
Od jednoduchého k luxusnímu sezení vás umíme provést art deco nebo glamour jídelnami. Dýchají noblesou, kvalitními materiály, kde převládá sklo, chrom a odolné plasty. Také mají přísné geometrické ohraničení a vysoký lesk. Až je škoda na ně sednout?! :)