Milujete industriální styl? Poradíme vám, jak si jej užít i v menších bytech!
Industriální styl je jako New York - buď si ho zamilujete nebo ho nenávidíte. Nic mezi tím. Ne náhodou vznikl právě v newyorské čtvrti SoHo. Přepadnete mu i VY?
Industriální styl je nerozlučně spojen se vznikem loftových bytů – bytů vytvořených z bývalých továren, které se poprvé objevily v 60. letech 20. století v New Yorku. V této době se velké tovární haly a sklady přestěhovaly z centra New Yorku ze čtvrti SoHo na periferii města a osiřelé prostory si všimli umělci, bohémové, volnomyšlenkáři a členové hnutí hippies. Nastěhovali se do ohromných objektů a začali je přetvářet na ateliéry a neobvyklé, zajímavé bydlení. Nezakrývaly původní konstrukce, naopak je využívaly při řešení interiéru. Postupně se tohoto nápadu ujali stavebníci, do bývalých továren se začali stahovat intelektuálové a brzy se z loftů stalo atraktivní, vyhledávané a moderní bydlení.
Jak vypadá pravý loft?
V loftovém bytě není cílem potlačit původní industriální prostředí, ale naopak – cílem je jej zdůraznit a využít pro celkové vyznění prostorově velkorysých bytů. Vysoké stropy jsou zachovány a využívají se k vybudování galerií, na které se obvykle umísťují pracovny, knihovny a ložnice. Neodstraňují se železná schodiště a nikdo se nesnaží zamaskovat původně stěny ze starých ošuntělých cihel.
Základním rysem industriálního stylu tak zůstává využití všech prvků odkazujících k továrnímu původu.
Základní prvky loftového bydlení:
- rozlehlé, volné prostory
- vysoké stropy a otevřená patra
- kovové schody a doplňky
- množství skla
- zachování dřevěných a ocelových konstrukcí a jejich zdůraznění v interiéru
Dnes je loftové bydlení považováno za velmi luxusní a elegantní. Pro svoji atraktivitu a vyšší cenu je často vyhledáváno nejbohatšími vrstvami. Navíc v New Yorku nebo v Londýně už není z čeho tvořit autentické lofty (všechny povodní objekty již byly využity), což mu na druhé straně dává punc výjimečnosti. U nás v tomto směru ještě všechny možnosti využity nejsou, takže stále vznikají přestavbou původních továrních objektů skutečné lofty, pořídit si je můžete ve větších městech, například v Bratislavě, v Praze v Holešovicích nebo v Brně nedaleko Lužáneckého parku. Sem industriální styl přímo patří!
Industriální styl bez loftového bytu?
Pokud ale toužíte po bydlení v průmyslovém stylu a nevlastníte loftový byt, nemusíte zoufat. Atmosféru si můžete vytvořit iu sebe doma, pokud dodržíte několik zásad a pořídíte si vhodný nábytek či doplňky. V industriálním stylu lze bez problémů zařídit i malý byt.
Jaké jsou vhodné barvy pro průmyslový styl?
- šedá
- černá
- přírodní odstíny dřeva
- bílá
- béžová
- k oživení červená a zelená
- na stěnách cihlový obklad
Důležité jsou čisté linie, větší plochy v jedné barvě oživené jen menšími barevnými detaily.
Zajímavé typy na industriální nábytek
Jednotlivé kusy nábytku by měly vhodně kombinovat dřevo, železo a sklo jako například na židli KIELCE s jídelním stolem v industriálním stylu Kielce 100cm. Jídelnu oživíte jídelním stolem Industrial 160x90cm z kolekce industiálního nábytku M-Industrial případně barevným industriálním jídelním stolem Rainbow 180x90cm. Často používaným materiálem je kůže – pořiďte si například nevšední kožený sedací polštář POLO. Vhodný je také nábytek na kolečkách.
Pokud zvolíte netradiční zpracování, jaké představuje stolek na kolečkách kombinující dřevo a kůži ve stylu starých krabic ze skladu, můžete si být jisti, že tento designový kousek nábytku přitáhne pozornost každého návštěvníka ve vaší domácnosti.
Pokud vás industriální nábytek zaujal, inspirujte se na stránkách našeho obchodu ve výběru nábytku a bytových doplňků v industriálním stylu.